2Tو T4  چه تفاوتی در فرآیند جوشکاری ایجاد می کنند؟ (بخش اول)

از 4T و T2 چه می دانیم؟

 

این روزها تعداد بیشتری از دستگاه‌های جوشکاری تیگ و میگ از ویژگی‌های 4T و T2 به صورت استاندارد برخوردار می‌شوند. اما آیا می‌دانید این ویژگی‌ها چه هستند؟ و یا اینکه چه تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد؟

خب در حالی که 2Tو T4  در جوشکارهای تیگ و میگ در واقع یک چیز هستند، اما تفاوت آشکاری در نحوه کار و عملکرد آنها وجود دارد. در این نوشتار برای آشنا کردن شما با این ویژگی‌ها، به بررسی تفاوت‌های آنها می‌پردازیم.

 

 2T چیست؟

“T” در این دو اصطلاح مخفف “لمسTouch/ ” است؛ به این معنا که چند بار برای شروع و توقف جوشکاری باید ماشهء مشعل لمس شود. پس، 2T مخفف “2 touch”  و به معنی ۲ بار لمس است. به همین دلیل این وضعیت یک وضعیت دو لمسی نامیده می‌شود به این معنا که لازم است جوشکار ماشهء مشعل ۲ بارفشار داده شود تا با فشار اول جوشکاری شروع و با فشار دوم متوقف شود. این روش برای جوشکاری‌های کوتاه مدت ایده آل است.

 

4T چیست؟

T4 مخفف “4 touch” و به معنای ۴ بار لمس است. نام دیگر ِاین وضعیت، وضعیت ِچهار لمسی است که می‌گوید لازم است جوشکار ماشهء مشعل را  فشار بدهد و رها کند تا دستگاه فعال شود و جوشکاری را شروع کند، بدون اینکه نیاز به نگه داشتن ماشه جوشکاری باشد. برای غیرفعال کردن 4T، شما ماشه را فشار می‌دهید و رها می‌کنید تا روند جوشکاری متوقف شود. این روش برای اجرای جوش‌های طولانی‌تر ایده‌آل است.

 

2T و T4 جایگزین‌های کار با پدال پا

در واقع، ویژگی‌های 2T و T4  در دستگاه‌های جوشکاری تیگ جایگزین‌های کار با پدال پا هستند. البته دستگاه‌های جوشکاری تیگ برای کسانی که کنترل گرانول یا جزء به جزء می‌خواهند با پدال های پا هم ارائه می‌شوند.

دستگاه‌های جوشكار میگ بصورت استاندارد بر روی مشعل خود یک ماشه دارند و بنابراین فقط روش T4 است كه چیز جدیدی به آنها اضافه می‌كند. هر دوی این روش‌ها در نحوه برخورد با یک پروژه خاص، به جوشکار انعطاف بیشتری می‌بخشند.

اگرچه می‌توانید روش‌های 2 T و 4 T را در چندین مدل دستگاه جوشکاری پیدا کنید، اما بسته به اینکه از دستگاه تیگ یا میگ استفاده می‌کنید، نحوه عملکرد آنها متفاوت است.

 

چه زمانی باید از ویژگی‌های 2T و 4 T استفاده کرد

مثل روش‌های مربوط به دیگر ابزار، روش‌های جوشکاری 2T و 4T هم بسته به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید مزایای مختلفی دارند. بطور خلاصه، موقع کار روی جوشکاری‌های کوتاه‌تر، از 2 T استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به جوش بستی، جوش دوختی یا کوکی و یا جوش اتصالات کوچک اشاره کرد. روش 2T  به شما امکان می‌دهد جوش‌های کوتاه را به سرعت انجام دهید تا شروع و متوقف کردن کار راحت باشد.

T4 در مواقعی که شما نیاز به جوشکاری طولانی‌تر دارید یا در مکان‌هایی که دسترسی پروژه سخت است و در آنجا نمی‌توانید به راحتی ماشه را فشار دهید استفاده می‌شود. جوش‌های طولانی به تمرکز و گاهی اوقات به استقامت نیاز دارند. چون روش T4 انجام کار را آسان‌تر می‌کند بنابراین به شما این امکان را می‌دهد که بر روی تکمیل جوش خود بهتر تمرکز کنید.

 

تفاوت 2T و 4T در جوشکاری تیگ و نحوه عملکرد آنها

ویژگی‌های 2T  و 4T بر روی دستگاه جوشکاری تیگ به عنوان جایگزینی برای پدال پا طراحی شده است. در حالی که پدال پا به شما امکان کنترل مستقیم آمپراژ را می‌دهد، روش‌های 2T و 4T  یک کلید روشن و خاموش بر روی مشعل هستند که آمپراژ آن از قبل روی دستگاه تنظیم شده است.

 

نکته: شما نمی‌توانید از پدال پا و سوئیچ مشعل به طور همزمان استفاده کنید؛ باید انتخاب کنید که از کدام یک استفاده می‌کنید.

 

ادامه مطلب را در بخش دوم بخوانید

 

منبعhttps://weldguru.com/2t-vs-4t/