چرا الکترود جوشکاری را روکش می‌کنند؟ (بخش اول)

الکترودها از اجزاء اساسی جوشکاری قوس هستند. هر روش برای دستیابی به قوس لازم برای همجوشی، از الکترود منحصر به فرد خود استفاده می‌کند. به همین دلیل، الکترودها می‌توانند بین انواع جوشکاری قوس بسیار متفاوت به نظر برسند. در هر خانواده الکترود، تغییرات مختلفی برای برنامه‌های خاص وجود دارد. به عنوان مثال، بعضی از الکترودها روکش شده‌اند که از آنها در جوشکاری چوب یا جوشکاری قوس فلزی محافظ (SMAW) استفاده می‌شود. به چند دلیل الکترودهای جوشکاری روکشدار مهم هستند، چون روکش آنها:

  • کنترل بیشتری بر روی قوس فراهم می کند.
  • به محافظت از فلز مذاب در برابر ناخالصی‌ها کمک می‌کند.
  • امکان جوشکاری‌های تمیزتر و محکم‌تری را فراهم می‌کند.

دانستن اینکه چرا الکترودهای جوشکاری روکش شده‌اند و همچنین اطلاع از مزایای خاص انواع پوشش‌ها، می‌تواند به انتخاب الکترودی که برای پروژه SMAW شما بهترین کارایی را دارد، کمک کند.

چرا الکترود جوشکاری را روکش می‌کنند

الکترود جوشکاری

این الکترودها به عنوان هادی قوس الکتریکی عمل و همجوشی را امکان پذیر می‌کنند. اگر قوس وجود نداشته باشد، حوضچه جوش وجود نخواهد داشت و بدون این حوضچه، همجوشی شکل نمی‌گیرد. تمام جوشکاری‌های قوس به نوعی الکترود نیاز دارند. اساس دو نوع الکترود اصلی وجود دارد: قابل مصرف و غیر قابل مصرف.

الکترود جوشکاری قابل مصرف

الکترود برای جوشکاری قوس فلزی گاز (GMAW)، به ویژه MIG و SMAW (جوشکاری چوب) استفاده می‌شود، به این ترتیب که الکترودهای مصرفی ذوب و به بخشی از جوش بدل می‌شوند. این الکترودها راهی ساده برای ترکیب آلیاژهای مختلف در هنگام جوشکاری را فراهم می‌کنند. شکلی که این الکترودها به خود می‌گیرند می‌تواند در انواع مختلف جوشکاری ِقوس متفاوت باشد.

در روش MIG، فلز پرکنندهء اضافه شده به مواد پایه، هم به عنوان الکترود جوشکاری عمل می‌کند. به عنوان مثال، سیم فلزی پرکننده‌ای که در این جوشکاری بکار می‌رود، در واقع کانداکتور قوسی است که حوضچه جوش را که بناست به فلز پایه اضافه شود حرارت می‌دهد. شیلنگ گاز جداگانه متصل به نازل مشعل هم، گازهای محافظ را ایجاد می‌کند تا یک مانع محافظ برای استخر جوش باشد.
در جوشکاری Flux Core MIG، سیم فلزی پرکننده یا الکترود، دو برابر می‌شود. سیم توخالی حاوی ماده‌ای به نام شار است. با ذوب شدن مواد فلزی سیم به داخل مواد پایه، شار داخل آن تجزیه می‌شود و گاز تولید می‌کند تا از حوضچه جوش محافظت کند. خود الکترود در حوضچه جوش ذوب می‌شود و توسط گازی که توسط شار ایجاد شده محافظت می‌شود.
در SMAW یا جوشکاری چوب، از میله‌های پرکننده روکش‌شده با مواد قابل مصرف به عنوان الکترود جوشکاری استفاده می‌شود. میله به یک استینگر متصل است که جریان را از طریق الکترود هدایت می‌کند. گرمای حاصل از جریان باعث می‌شود که با ذوب شدن میله پرکننده در زیر حوضچه جوش، از پوشش آن یک گاز محافظ خارج شود.

الکترود جوشکاری غیرمصرفی

این الکترودها نه ذوب می‌شوند و نه با جوش ترکیب می‌شوند. به طور کلی موقع جوشکاری قوس گاز تنگستن (GTAW)، با این نوع الکترودها روبرو خواهید شد که معمولاً به آن جوشکاری TIG هم گفته می‌شود؛ در این جوشکاری یک قطعه تنگستن به عنوان الکترود عمل می‌کند. درحالیکه الکترود جریان شروع کننده کار را حمل می‌کند، یک شیلنگ جداگانه به نازل، تامین کننده گاز محافظ است. این الکترودها از نظر فنی “نیمه مصرفی” هستند چون بعد از استفاده طولانی‌مدت یا آلودگی به روکش دوره‌ای نیاز دارند. بعد از شکستن نوک آلوده یا فرسوده، تنگستن نوک تیز و برای یکبار دیگر قابل استفاده می‌شود. این فرآیند تا زمانی که الکترود خیلی کوچک شود تکرار می‌شود تا بعدا قطعه جدیدی جای آن را بگیرد.

اساساً تمام اطلاعات بالا اینطور خلاصه می شود:

  • در جوشکاری MIG، الکترود و فلز پرکننده یکی هستند. برای محافظت از حوضچه جوش، گاز محافظ از طریق نازل تغذیه می‌شود.
  • در جوشکاری TIG، الکترود، فلز پرکننده و گاز محافظ همه جدا هستند.
  • در جوشکاری Flux Core MIG و جوشکاری SMAW، الکترود، فلز پرکننده و گاز محافظ همه در هم ترکیب می‌شوند. گاز محافظ SMAW از پوشش روی الکترود حاصل می‌شود. سیم Flux Core MIG اساساً یک الکترود روکش شده از داخل است. به جای یک پوشش خارجی، شار ِدرون سیم پرکنندهء توخالی، همان چیزی است که گاز محافظ را تولید می‌کند.

منبع: workshopwelding.com

 

◀️ با الکترودهای روکش‌دار «آلیاژ جوش پارسه» آشنا شوید