روش جوشکاری فولاد گالوانیزه (بخش اول)

گالوانیزه کردن چیست؟

گالوانیزه کردن، که پوششی از جنس روی است، برای محافظت از آهن و فولاد در برابر زنگ زدگی یا خوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولاد گالوانیزه، به دلیل دوام بالا، به طور گسترده‌ای در سراسر جهان طرفدار دارد. حتی با اینکه همیشه پیشنهاد می‌شود به دلیل ایجاد گازهای خطرناک از جوشکاری روی فولاد گالوانیزه اجتناب شود، می‌شود آن را مانند فولاد معمولی با استفاده از تکنیک‌های جوشکاری مشابه جوش داد. اما، برای محافظت از پرسنل دست‌اندر کار جوشکاری در حین کار، باید مراقبت‌های مناسبی انجام شود.

 

روش‌های متداول جوشکاری فولاد گالوانیزه کدامند؟

روش‌های متداول جوشکاری این نوع فولاد عبارتند از: قوس فلزی گازی، قوس کربنی، قوس تنگستن گازی، قوس فلزی دستی و جوش مشعل.

 

حفاظت شخصی برای جوشکاری فولاد گالوانیزه

پوشش روی فولاد در دمای بالا، در حین فرآیند جوشکاری به راحتی تبخیر می‌شود. این امر بخار اکسید روی ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث آسیب‌های کوتاه مدت در سلامتی شود که به آن تب بخار فلزات یا مسمومیت گالوانیزه می‌گویند. مسمومیت گالوانیزه با علائم شبه آنفولانزا از جمله تهوع، سردرد، تب بالا، لرز و تشنگی همراه است. همچنین مقدار کمی سرب که ممکن است بر روی پوشش گالوانیزه وجود داشته باشد می‌تواند منجر به تولید بخار اکسید سرب شود که دارای خطرات طولانی مدت برای سلامتی مثل سرطان ریه یا مغز و عوارضی در سیستم عصبی است.

بنابراین، استفاده از تجهیزات حفاظتی مناسب جوشکاری در حین کار با فولاد گالوانیزه خیلی واجب است، مثل: کلاه ایمنی ِبا کیفیت، دستکش، ژاکت چرمی، چکمه‌های فولادی و ماسک تنفسی. همینطور، جوشکار باید برای جوشکاری فولاد گالوانیزه به خوبی آموزش دیده باشد و جوشکاری باید در یک منطقه با تهویه مناسب انجام شود تا جریان هوا با حداکثر پاکیزگی برای فرد جوشکار فراهم شود.

 

مقدمات جوشکاری فولاد گالوانیزه

اولین قدم برای جوشکاری این فلز، آماده‌سازی آن متناسب با جوشکاری است. لایه گالوانیزه نزدیک ناحیه جوش (حداقل ۵ تا ۱۰ سانتیمتر از هر طرف) ابتدا باید با سنگ زنی یا روش‌های دیگر برداشته شود. روش‌های دیگر برای از بین بردن پوشش روی شامل: سوزاندن با قوس کربن یا مشعل استیلن همراه با استفاده از شعله اکسید کننده، یا با استفاده از تجهیزات سایندهء قابل حمل است. بعد از اینکار، جوشکاری را می‌شود به آسانی ِفولاد کربنی بدون روکش انجام داد. پس از اتمام عملیات جوشکاری، باید پوشش محافظتی بازسازی شود تا مقاومت مناسب در برابر خوردگی ایجاد شود. بعد از اتمام جوشکاری می‌شود از ASTM A780 یا استانداردهای مشابه دیگر، برای بازگرداندن لایه محافظ روی استفاده کرد.

زمانی که پوشش گالوانیزه برداشته نمی‌شود، جوشکاری باید با استفاده از فلز پایه گالوانیزه با ضخیم‌ترین پوشش پیش‌بینی شده و با انجام آزمایش کیفی مطابق با کدهای ساختاری AWS D1.1 یا AWS D1.4 انجام شود. این مشخصات روش جوشکاری (WPS)، اجازه جوشکاری روی سطوحی با پوشش روی، مساوی یا کمتر از روکش مورد استفاده در آزمایش صلاحیت را می‌دهد. به طور کلی، برای جلوگیری از نفوذ روی بر جوش‌ها، روش جوشکاری باید شامل باز شدن بیشتر ِریشه در محل اتصالات، الکترودهایی با محتوای سیلیکون کم و سرعت کندتر باشد.

 

جوشکاری فولاد گالوانیزه به روش قوس فلزی گاز

جوشکاری قوس فلزی گاز (GMA) یا جوشکاری گاز بی اثر/ میگ یک فرایند جوشکاری نیمه اتوماتیک ِچند منظوره است که به راحتی و سادگی برای جوشکاری فولاد گالوانیزه از مواد نازک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جوشکاری گاز ِبی‌اثر ِاین نوع فولاد، پوشش روی بر خواص مکانیکی جوش تأثیری ندارد، به غیر از برخی تغییرات ظاهری که در اثر پاشش جوش رخ می‌دهد و پایداری عالی قوس ایجاد می‌شود که عموما تحت تأثیر پوشش گالوانیزه قرار نمی‌گیرد. با این حال، کاهش سرعت جوشکاری مورد نیاز است.

جوشکاری فولاد گالوانیزه

در این روش از محافظ گاز محافظ استفاده می‌شود. دی‌اکسید کربن ارزان‌ترین و پرکاربردترین گاز محافظ برای جوشکاری فولاد گالوانیزه بدون روکش است. با این حال، به دلیل ظاهر سطحی ِبهتر، شکل مهره جوش و پاشش کم، گاهی اوقات یک گاز محافظ گران‌تر، شامل ٪۷۵ آرگون و ۲۵٪ دی‌اکسید کربن، برای جوشکاری فولاد نرم بدون روکش ترجیح داده می‌شود. برای جوشکاری فولاد گالوانیزه، دی‌اکسید کربن ِارزان‌تر ممکن است به طور رضایت‌بخشی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، اکثر مغازه‌های جوشکاری معمولاً از مخلوط آرگون- دی‌اکسید کربن برای مواد گالوانیزه استفاده می‌کنند.

برای زمان دادن به سوختن پوشش گالوانیزه در جلوی حوضچه جوش، سرعت جوشکاری GMA باید کندتر باشد. کاهش سرعت جوشکاری به ضخامت پوشش روی، نوع اتصال و موقعیت جوشکاری مربوط می‌شود. با افزایش جریان، فولادهایی که روکش‌های گالوانیزه ضخیم‌تر دارند، به آسانی جوش داده می‌شوند. برای سوزاندن روی اضافی در قسمت جلوی حوضچه جوش، به افزایش گرمای ورودی هم نیاز است. (ادامه دارد)

 

منبعhttps://whatispiping.com/welding-galvanized-steel/