راهنمای ایجاد سوراخ، برش و مته‌کاری فلزات / بخش اول

سوراخ کردن، ایجاد برش و مته‌کاری فلزات در کنار جوشکاری

جوشکاری یکی از صنایع دستی است که به هزاران تکنیک نیاز دارد و شما به عنوان یک جوشکار خوب، باید به افزایش دانش و مهارت خود در این زمینه ادامه بدهید. سوراخ کردن، ایجاد برش و مته‌کاری فلزات از فعالیت‌های اساسی است که در طول زمان جوشکاری با آنها روبرو خواهید شد.

بیایید در این زمینه به بعضی از کارآمدترین، موثرترین و ایمن‌ترین روش‌ها نگاهی بیندازیم:

 

چگونه فلز را سوراخ کنیم (ایجاد پانچ)

در مورد مبتدیان، از دستگاه پانچ یا منگنه برای ایجاد سوراخ در ورق ها و صفحات فلزی استفاده می‌شود. کار در این فرآیند روی فلزهای سخت انجام می‌شود که لبه‌های تیز دارند. به طور کلی، شما به فلز نیرویی وارد می کنید تا به کمک نیروی مکانیکی سوراخی روی آن ایجاد کنید.

این فرایند سوراخی ایجاد می‌کند که هم اندازه و هم شکل با دستگاه پانچ ِبکار رفته است. اما بیایید ببینیم چگونه می‌توان فلزات را سوراخ کرد.

وقتی که با ورق‌های فلزی کار می‌کنید و باید سوراخی را مثلا برای قرار دادن یک حلقه تزئینی روی آن ایجاد کنید، یکی از ابزارهایی که می‌توانید به آن اعتماد کنید ابزاری بنام انبر سوراخ‌کن است.

کار با انبر سوراخ‌کن آسان است. این انبر در انتهای دندانه‌هایش دارای یک سنجاق است که وقتی به آنها فشار وارد می‌شود می‌تواند یک ورقه فلزی یا ورق الماسی را سوراخ کند.

 

راهنمای گام به گام سوراخ کردن ورق فلز

مرحله ۱: نقطه مورد نظر را علامت‌گذاری کنید

برای ایجاد سوراخ دقیق، با استفاده از یک مارکر نقطه مورد نظر را روی ورق فلزی علامتگذاری کنید. با این کار، این امکان را پیدا می‌کنید که در صورت نیاز ، فاصله بین چندین سوراخ را به طور دقیق اندازه بگیرید.

با استفاده از منگنه و چکش روی ورق فولاد و در محل مشخص شده، یک فرورفتگی کوچک ایجاد کنید. این نقطه به شما کمک می‌کند که دستگاه پانچ را در جای درستِ خودش قرار دهید.

مرحله ۲: سمت زیبایِ کار را به طرف بیرون قرار دهید

یادتان باشد، شما باید سوراخ را در سمت بیرون ورق فلز یا صفحه ایجاد کنید تا لبه‌های تیزی که ایجاد می‌شود رو به داخل باشد و از بیرون دیده نشود.

مرحله ۳: با استفاده از یک پانچ فلزی به ورق نیرو وارد کنید

از یک دستگاه پانچ فلزی مناسب برای ایجاد تورفتگی روی علامت ورقه استفاده کنید. مطمئن شوید که از نیروی مناسب استفاده می‌کنید تا از آسیب رساندن به پانچ فلزی یا سوراخ کردنِ بیش از حد نیاز جلوگیری شود.

مرحله ۴: ناصافی‌ها را رفع کنید

دستگاه سوراخ‌کن فلزی دقیق است، بنابراین شما باید تمام تیزی‌های لبه کار را قبل از شستشو و پرداخت از بین ببرید. اگر در برداشتن تیزی‌های کوچک لبه‌ی داخلیِ سوراخ مشکلی دارید، نگران نباشید چون صاف کردن آنها آسان است. با کمک ابزار سوزنی و با حرکت‌های رو به جلو و گردش دادن به آن، صاف کردن لبه‌های داخلی سوراخ را انجام دهید.

 

نحوه مته‌کاری فلزات

در این فرآیند، شما با استفاده از مته یک دایره از فلز را جدا می کنید تا سوراخی در آن ایجاد شود که معمولاً به عنوان سوراخ پیچ و مهره استفاده می‌شود. در اینجا، روش گام به گام DIY برای حفاری فلزات را مرور می‌کنیم:

مرحله اول مته‌کاری فلزات:

آماده شوید

اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل محافظتی مناسب را به همراه دارید. یادتان باشد، این بیت به سرعت می‌چرخد و خرده‌های فلز داغ را به همه طرف پخش می‌کند. بنابراین، باید مطمئن باشید که موارد زیر را به همراه دارید:

-محافظ مناسب چشم

-کفش‌های جلوبسته یا چکمه‌های جوشکاری

-شلوار ایمنی بلند و آستین جوشکاری

-یک ماسک صورت کامل، بسته به محل کار و شدت پروژه

مته کاری فلزات

مرحله دوم مته‌کاری فلزات:

بیت مناسب را انتخاب کنید

برای مته‌کاری فلزات انواع مختلفی از بیت‌ها وجود دارد. نوع بیتی که انتخاب می‌کنید به دو عامل مهم زیر بستگی دارد:

نوع فلزی که می‌خواهید رویش مته‌کاری کنید

در خیلی از موارد، HSS (فولاد پرسرعت) استاندارد برای این کار مناسب است. با این حال، برای فلزات سخت‌تر مثل فولاد، شما باید از بیت‌های جویدنی استفاده کنید که معمولاً از تیتانیوم، کبالت یا کاربید ساخته شده‌اند.

 

اندازه سوراخ که روی فلز می خواهید

بیت‌ها اندازه ها و شکل‌های مختلفی دارند، بنابراین باید از مطابقت آن با اندازه سوراخی که می‌خواهید حفر کنید مطمئن باشید. در غیر این صورت، ممکن است هم تلاش خود و هم مواد را با سوراخکاری‌های کوچکتر یا بزرگتر از حد نیاز، هدر بدهید. (ادامه دارد…)

 

منبع:

https://weldinginsider.com/how-to-punch-drill-and-notch-metal-different-methods/